باجی قارداشلار ! هارای !!!

از ارکان فرهنگ و ادبیات هر قومی ، فرهنگ فولکولریک ( مردمی ) آن قوم می باشد . و از ارکان فرهنگ مردمی که غالبا به صورت شفاهی و سینه به سینه ، ساری و جاری می باشد ، ضرب المثل های آن قوم است .مطمئنا فرهنگ و ادبیات فارسی باید مدیون همیشگی بزرگواری چون مرحوم استاد دهخدا باشد . جمع آوری کتاب بزرگ « امثال و حکم » باعث شد ، این کتاب به عنوان مرجع اصلی ضرب المثلهای فارسی شناخته شود . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اما متاسفانه تا کنون چنین اتفاقی در زبان ترکی نیفتاده است (ترکی آذربایجانی ) . امثال و حکم ترکی ، در کتابهای گوناگون به صورت پراکنده و ناقص ثبت شده است و تاکنون باز هم متاسفانه ، کار جامعی در زمینه ثبت و ضبط کامل ضرب المثلهای ترکی نشده است . پارسال بود که این فکر ها را می کردم. با این که طی بیست و چند سال زندگی ام ضرب المثلهای فراوانی از زبان پدر و مادر و مادربزرگ مرحومم شنیده بودم ، باز هم مطمئن به غنای فرهنگ فولکولریک آذربایجانی نبودم . برای امتحان یک شب نشستم و هر ضرب المثل ترکی که به یادم بود را نوشتم . نتیجه شگفت آور بود : ظرف نیم ساعت ، منی که مطمئن بودم اطلاعات زیادی از مثلهای ترکی ندارم ، توانستم سیصد و خرده ای مثل بنویسم . پدرو مادرم نیز حدود هزاروپانصد مثل را گفتند .

و من تا امروز بیشتر از  چهار هزار و سیصد ضرب المثل ثبت کرده ام . حالا از هم زبانان و غیر هم زبانان ( برای همین این پست را به ترکی ننوشتم ) سبزی که می توانند به ما یاری سبز بکنند و چشم انتظار اسکناس سبز نیستند ، همان یاری سبز مزبور را می خواهم .

انواع کمکهای سبز ! : کتاب ، مجله ، جزوه ، نوشته ، پدر ، مادر ، پدربزرگ ، مادربزرگ و سایر بستگان سببی و نسبی که ضربالمثل ترکی بلدند !

 

/ 6 نظر / 7 بازدید
شلغم فروش خندان

سلام ... شرمنده كه از ياري رساندن دستمان كوتاه است ...اما به تقدس زبان هاي مادري ...سبز خواهيد شد ...

شاه رخ

شرمنده ازین که هیچ کمکی از دست ام بر نمیاد

سوگلی

من می پرسم از دوستام ... عکس نگار خانم رو هم ديدم

شوق

بنام حق ممنون که با آمدنتان مرا به اينجا راهنمايينموديد. و اما يکی از ضرب المثل هايی که بارها در بسياری از مقالات انتقادی بکار برده ام( بيله ديگ- بيله چغندر) بوده استُ- و بهمين دليل ساده به ضرب المثل های ترکی علاقه مند شده ام- خب دوست عزيز من - بنده خدا! يک وبلاگ ضرب المثل های ترکي طراحي کن و گزيده های آن را جهت استفاده عموم در آن درج کن... در رابطه با بيله ديگ بيله چغندر در صورت امکان برای من توضيح بيشتری بدهيد. شب بخير!

امرنتزيانو

... هر چه از ما به يک عتاب ببرد ... رفت و ديگر نه بر قفاش نگاه وز خرابی ماش آبادان دلی از ما ولی خراب ببرد

سهيلا

سلام .. ايکاش منهم می توانستم کمک سبز* ی بکنم .. چقدر علاقمندم از حال و هوای آن مناطق بيشتر بدانم ..امیدوارم در کار جمع آوری دلسرد نشوید و کار را ادامه داده و ما هم منتظریم تا بیشتر بدانیم.. یکی از بهترین دوستان دوران کودکی ام تا نو جوانی ترک زبان بود اما حیف که از زبان شیرین آذری چیزی نیاموختم. اما چقدر مهربان بودند و صميمی .. قلمتان در اين راه سبز بماند . ايکاش معنی ــ باجی قارداشلار ! هارای !!! ــ را هم می نوشتيد ..