ديوانگی ملی با نارنجکهای خودی !

می خواهم درباره خیلی چیزها بنویسم ولی حیف که وقت و حالی نمانده ... برایم دعا کنید !

این نوشته را پارسال درباره چهارشنبه سوری نوشته بودم . دوباره می نویسم !!!

*

مشب شب چهارشنبه سوری است . شبی که چند سالی است عرصه دیوانه بازیهای جوانانی است که بخش عظیمی از « ملت » ما را تشکیل می دهند . شبهایی که قدیمی ها را یاد شبهای بمباران می اندازد . با این تفاوت که اینبار بمبها و نارنجکها از طرف نیروهای خودی پرتاب می شود !

همه محکوم می کنند ، همه به خطرناک بودن این مواد معترفند ، همه همدیگر را منع می کنند  ، اما انگار در این شب این ملت شریف و صبور و سرافراز ، برای ساعاتی دیوانه می شوند و تمام چیزهایی که گفتند و دیدند و باور کردند را فراموش می کنند .

می گویند در ایران باستان به طور میانگین هر 21 روز یکبار ، جشنی ملی برگزار می شد . این نشان دهنده روحیه شاد و اگر نه بی دغدغه ، لااقل کم دغدغه آنان است . جشن هایی چون مهرگان ، سده ، نوروز ، یلدا ، سیزده به در و … از این جشنها هنوز چند تایی در حال کشیدن آخرین نفسها هستند . گر چه برای ایرانی غمگین ، عصبی و دعواجوی امروز مطمئنا گریستن ارزش بسیار بالاتری از خنده و شادی دارد . امروزه خندیدن کار مردان سبک مایه و جلف است و خنده رو انسانی است احمق . این فرهنگ اگر نه در میان همه مردمان ، لااقل نزد جماعتی که قدرت و بازوی تبلیغاتی جامعه هستند وجود دارد .

مطمئنا تحقیق و تعمق درباره چرایی بوجود امدن این روحیه و ارزشها در میان ایرانیان ، وظیفه ای است که هنوز بر گرده روشنفکران ما سنگینی می کند . اما من نه می خواهم درباره روحیه ایرانی امروز حرفی به میان آورم و نه در مورد ارزشهای ایران آن روز .

گفتم که امشب شب چهار شنبه سوری است و نارنجکهای خودی ، جای آتش و سرخی تو از من و زردی من از تو و قاشق زنی  سالهای نه چندان دور را گرفته است . آمارهای وحشتناکی را درباره تلفات چهارشنبه سوری نیامدهء امسال می گویند . انگار جوانان شریف این مرز و بوم ،( همانهای که قرار است از حق مسلم خویش دفاع کنند و دهان استکبار را خونین و مالین کنند و رگهای گردنشان را در برابر غربیان زورگو بجنبانند ) به استقبال این شب رفته اند !! رادیو و تلویزیون ، روزنامه ها و همه عقبه تبلیغاتی جامعه برخاسته اند تا بلکه این جماعت دیوانه را از کارشان منصرف کنند . کاری که خود آنها باعث بوجود آمدنش شده اند .

و این شب ، شب چهار شنبه سوری است . شبی که در منابر تبلیغاتی حضرات نشانه ء آتش پرستی و کفر ایرنیان باستان شد . تهمت آتش پرستی ، چون تهمتهای دیگری که حضرات به دامن ملیت ما بستند سنتی دیگر را کشت .  و چه خوب کشتند این شب را ، همانگونه که بر نوروز نیز شمشیر را از رو بسته اند ، همانطور که دارند سیزده به در را هم یواش یواش به در می کنند و همانگونه که کودکان ما پاپا نوئل را از پدر خودشان بهتر می شناسند و عمو نوروز را نه !واین گونه شد که نفرین این جشن ، دامن ما  را گرفت .

سالهای خیلی دوری نبود . چند روز قبل از چهارشنبه سوری با بچه های محل ، پی ِ بته می رفتیم و در شب موعود ، دست در دست پدرها و مادرانمان از روی آتش می پریدیم و می گفتیم : سرخی تو از من ، زردی من از تو…

*

و این از نشانه های آتش پرستی بود !! نباید ساکت می نشستند و ننشستند .

الیوم افروختن آتش و پریدن از روی آن و خواندن اوراد موهومه بای نحو کان ، در حکم محاربه با امام زمان است و حرام شرعی است !!!

از آن پس ماشینهای پلیس مراقب مردمانی شدند که به سنت دیرینه عمل می کردند و نهایت خلافشان ، ترقه هایی بود که امروز اگر بودند جلب توجه پشه ای را هم نمی کردند . پلیسها با باتوم و تفنگ به دنبال بچه ها و جوانان و حتی پیرهایی افتادند که جرات کرده بودند  حتی فندکی روشن کنند . و آتشها به جیبها فرورفت . آتشهایی که برای برافروختن به کبریت نیازی نداشتند .امروز چهارشنبه سوری جشن نیست ، خوشحالی نیست ، پلو خوری نیست که ترس است ، وحشت است ، دیوانگی است ، پوچی است و بی تاریخی . به دنبال مقصر نگردیم ، این توطئه نه کار انگلیسی هاست و نه نقشه آمریکایی ها . تیشه را نگاه کنید ، مارکش آشنا نیست ؟ MADE IN IRAN

ما مردمانی بی تاریخیم . چون بته هایی که آتششان می زدیم و آتش زدیم …

/ 3 نظر / 7 بازدید
دکتر بيطرف سابق

دوم! من دوم شدم بازم بيا دلم تنگ ميشه

پيمان

سلام.واقعا درست گفتی،اینجاش محشره...تیشه را نگاه کن مارکش آشناست...کاش چشمهایی که باید بخوانند کمی نزدیکتر بودند به ما...ببخشید شاید فکرکنی فضولم ولی واقعا چیزی شده؟شاید نتونیم برات حل کنیم ولی میتونیم حداقل شریک باشیم؟گمونم مشکلی پیش آمدی.......دیرآپ میکنی؟کم مینویسی؟مرد...به خودت برگرد.....خداتو داری....کو افتخاراتت که برامون بنویسی وماهم به به چه چه کنیم؟پستهای پرازانرژیت رو تو کدوم گرد گیری دورانداختی؟وبلاگ آنادیلی دلش برات تنگ شده.سرماتو دلت نمونه.داره بهار میشه داداش....منتظرت هستیم موفق باشی آقاعبدالله